ΧΑΝΤΜΠΟΛ: «Ενηλικιώνεται» ο ΑΟ Αραδίππου! (Α’)

Αφιέρωμα στην πορεία των ομάδων χειροσφαίρισης

18 χρόνια ζωής θα συμπληρώσει ο Αθλητικός Όμιλος Αραδίππου σε λίγους μήνες. Η ομάδα της πόλης που έχει υπό τη «σκεπή» της τις βασικές ομάδες χειροσφαίρισης (χάντμπολ) και καλαθόσφαιρας (μπάσκετ) ανδρών και γυναικών διανύει το 17ο έτος παρουσίας της και λίγους μήνες πριν την έναρξη της σεζόν 2022-23 αξίζει της προσοχής μας.

Αρχή κάνουμε σήμερα με τη χειροσφαίριση. Το Τμήμα Χειροσφαίρισης ενεργοποιήθηκε από το 2005 όταν και ιδρύθηκε το σωματείο. Ακολούθως το 2007 δημιουργήθηκε και το Τμήμα Καλαθόσφαιρας. Τα δύο τμήματα συνυπάρχουν μέχρι σήμερα και συμμετέχουν στα επίσημα πρωταθλήματα της Κυπριακής Ομοσπονδίας Χειροσφαίρισης και της Κυπριακής Ομοσπονδίας Καλαθόσφαιρας, αντίστοιχα.

Ένα κύπελλο η πιο γερή βάση

Με πρωτοστάτη και ιδρυτή του συλλόγου το Δρ. Μιχάλη Παπαγρηγορίου, η ομάδα έθεσε από τα πρώτα χρόνια παρουσίας της στο χώρο, γερές και στέρεες βάσεις για να μπορέσει να επιβιώσει και να εδραιωθεί στη συνέχεια. Δεν ήταν δηλαδή ένα εγχείρημα-πυροτέχνημα που θα διαρκούσε μόνο για 2-3 χρόνια και μετά θα εξαφανιζόταν. Η ομάδα του Α.Ο Αραδίππου ήρθε για να μείνει και… έμεινε.

Σπουδαιότερη σεζόν η περίοδος 2018-19 όταν και η γυναικεία ομάδα έφτασε στον τελικό κυπέλλου και κατέκτησε τον τίτλο για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Το τρόπαιο τότε διεκδίκησαν οι δύο καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης και η τροπαιούχος κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Το ξεκίνημα ήταν ιδιαίτερα κακό και για τις δύο ομάδες από πλευράς σκοραρίσματος αφού χρειάστηκαν 4 λεπτά για να σκοράρουν, κάτι που έκανε πρώτη η ομάδα της Αραδίππου. Στην πορεία του πρώτου μέρους ο Α.Ο. Αραδίππου έχοντας εξαιρετική τακτική στο παρκέ κατάφερε να προηγηθεί και να κτίσει σημαντική διαφορά με την λήξη του πρώτου μέρους κλείνοντας το με το υπέρ τους 13-10.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό αντιστράφηκε τουλάχιστον στα μισά αυτού. Ο CyView Α.Σ. Λατσιά ανασυντάχθηκε, άλλαξε την τακτική του και αφού ανέτρεψε το σε βάρος του αποτέλεσμα έκτισε μια διαφορά 3 τερμάτων 18-15, 12 λεπτά πριν το φινάλε. Ο τελικός όμως πήρε φωτιά εκ νέου 5 λεπτά πριν το φινάλε όταν η Αραδίππου κατάφερε να μειώσει στο ένα γκολ την διαφορά 19-18 ενώ δύο λεπτά πριν το τέλος ισοφάρισε σε 19-19 επιστρέφοντας δυναμικά στην διεκδίκηση του κυπέλλου.

Το γκολ της Σούσου ένα λεπτό πριν το τέλος με εξαιρετική ενέργεια έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στα Λατσιά ωστόσο η Αραδίππου είχε την λύση στην τελευταία φάση με την Μαργαρίτα Ευθυμίου να σκοράρει και αν στέλνει τον αγώνα στην 10λεπτη παράταση.

Η αποβολή της Άννα – Μαρίας Εκατερινέσκου έφερε την αποδιοργάνωση στα Λατσιά δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα της Αραδίππου να πάρει το προβάδισμα με 21-20 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Κωνσταντινίδου, αποτέλεσμα το οποίο έκλεισε το πρώτο μέρος της παράτασης. Με την ψυχολογία στα ύψη η ομάδα της Αραδίππου κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ της προβάδισμα, να σκοράρει ένα ακόμα γκολ με την Ευθυμίου στο φινάλε της παράτασης και να κατακτήσει το κύπελλο με το τελικό 22-20.

Πολυτιμότερη χειροσφαιρίστρια του τελικού μετά από σχετική ψηφοφορία αναδείχθηκε η Αλεξάνδρα Κωνσταντινίδου εξαργυρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο την σπουδαία της εμφάνιση

Σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του τελικού η διακύμανση στο σκορ ήταν αμφίρροπη. Το σκορ μέχρι και το 25΄του πρώτου ημιχρόνου κύλησε τέρμα με τέρμα (8-7) όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο η Αραδίππου με ένα εκρηκτικό ξέσπασμα κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στο +4 και να φύγει για τα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 11-7.

Για ένα δεκάλεπτο στην επανάληψη η Αραδίππου έδειχνε να έχει τον έλεγχο του παιγνιδιού και να τρέχει εκ του ασφαλούς από θέση οδηγού (14-9). Όμως στα τελευταία 20’ τα Λατσιά επιχείρησαν με επιτυχία την αντεπίθεση τους. Με πολύ καλή άμυνα και πολύ καλές επιθετικές επιλογές 10΄πριν το τέλος κατέβασαν τη διαφορά στο κατώτατο της σημείο (15-14) ενώ 5’ πριν τη λήξη έφεραν το παιγνίδι στα ίσα (18-18).

Το τελευταίο πεντάλεπτο του τελικού ήταν για γερά νεύρα. Οι δύο αντίπαλες πήραν το παιγνίδι τέρμα με τέρμα, με την Αραδίππου να καταφέρνει 1΄πριν το τέλος να παίρνει για τελευταία φορά προβάδισμα στον τελικό (20-19) και αφού στα δευτερόλεπτα που έμειναν για τη λήξη κατάφερε να ροκανίσει τον χρόνο με συνεχόμενα φάουλ, κατέκτησε και το τρόπαιο (πηγή ρεπορτάζ αγώνα: chf.com.cy) .

Την απονομή του τροπαίου έκανε ο πρόεδρος της ΚΟΧ στρατηγός Χαράλαμπος Λόττας, όπως φυσικά και την απονομή της φιναλίστ.

Α.Ο. Αραδίππου (Χρ. Μικέλλη): Κ. Κατσιαντώνη, Μ. Ευαγγελίδου 3, Αλ. Μιχαήλ 8, Χρ. Στεφάνου, Χ. Παπαγρηγορίου 5, Ε. Αλαμπρίτη, Ε. Ζήνωνος, Στ. Κυριάκου, Μ. Μαρσελλή, Στ. Ευθυμίου 1, Ρ. Χρυσοστόμου, Μ. Παπακώστα 3.

Κ.Α. Λατσιά (Τάνια Κόσικ): Α. Παμπούκα, Γ. Παρπούνα 3, Μ. Ηλία, Η. Ιεροδιακόνου 2, Β. Βαρνάβα, Α. Τιμοθέου, Ε. Κόσικ 4, Σκ. Κασάπη, Μαρ. Σολέα 9, Λ. Μπουλουτίδου, Δ. Φωκά, Β. Σβαλτίνοβα 1, Μ. Βλάση.

Πίστη για τη διάκριση

Από την πλευρά της, η ανδρική ομάδα χειροσφαίρισης του Α.Ο Αραδίππου έχει τη δική της ιστορία. Κατάφερε μέσα από δυσκολίες να διατηρηθεί βιώσιμη και μετρά μία παρουσία στην κατηγορία Α’ Ανδρών για τη σεζόν 2019-20. Εν μέσω της κρίσης της πανδημίας τερμάτισε στην 6η και τελευταία θέση της βαθμολογίας. Νωρίτερα, η καλύτερη της πορεία στο πρωτάθλημα καταγράφερε στην Β’ Ανδρών την περίοδο 2015-16 όταν τερμάτισε στην 2η θέση ανάμεσα σε 4 ομάδες. Επιτυχία πρέπει να θεωρείται και η εξασφάλιση της 4ης θέσης ανάμεσα σε 9 ομάδες τη σεζόν 2021-22.

Η πίστη για τη διάκριση τα επόμενα χρόνια είναι εκεί. Σίγουρα η ομάδα της Αραδίππου δεν έχει το εκτόπισμα σε κόσμο και χρήμα που έχουν άλλες ομάδες, φαίνεται όμως ότι έχει ακολουθεί τα ημι-επαγγελματικά πρότυπα της Α’ Ανδρών και αυτό θα τη βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό στη συνέχεια.

Πάμε να δούμε πιο κάτω αναλυτικά την πορεία των ομάδων χάντμπολ ανδρών και γυναικών με τα στατιστικά στοιχεία που συνέλεξε η e-aradippou.cy: